Hyperfocal Netleme Mesafesi

Selamlar..

Bu yazımızda sizlere Hyperfocal netleme mesefesinden kısaca bahsedicem…Öncelikle Hyperfocal mesafe ne demektir ona bakalım.

Hyperfocal mesafe nedir?

Hiperfocal mesafe, o noktaya netleme yaptığımızda, sonsuzdaki nesneleri kabul edilebilir derecede keskin çekebileceğimiz en yakın mesafedir. Daha basit ifade ile, azami alan derinliği elde edebilmek için odaklama yapmamız gereken noktadır.

 

Özellikle manzara fotoğrafı çekerken ilerideki nesnelerin olduğu kadar bize en yakında olan nesnelerinde kabul edilebilir biçimde net ve keskin olmasını isteriz.Bunu yapabilmemiz için netliği nereye yapmamız gerektiği çok büyük önem kazanmaktadır.

Aşağıda Hyperfocal mesafenin nasıl hesaplanacağını yazıyorum.Ama 18 den 35mm ye kadar olan odak uzaklıkları içinde sizlere hazır reçete olması bakımından hesaplanmış bir grafik paylaşıyorum.Bu grafikten çıktı alıp çantanızın bir köşesinde taşımanızda fayda var.Yada her çekim öncesinde kullandığınız odak uzunluğuna göre kısa bir hesaplamadan sonra Hyperfocal netleme mesafenizi bulabilirsiniz.

 

f:22 , 1/160 ,İso 200 , 24 mm  Ekipman : Nikon D3  24-70 f:2.8 lens Fotoğraf : Hüseyin Aldırmaz

Yukarıdaki fotoğrafta netlik 0.5 metre ilerideki bir noktaya yapılmış ve bu sayede netlik bizden itibaren 0.2 metreden sonsuza kadar kabul edilebilir şekilde sağlanmıştır.Eğer netliği karşıda gördüğümüz tepelere yapmış olsaydık tepelerden bize kadar olan kısım bulanık olarak sensörümüze kaydedilecekti.

Nasıl Hesaplanır ?

Diyelim 50mm lensiniz ile f/16 kullanarak çekim yapıyorsunuz. Makineniz de Canon EOS 300D. 300D için bulanıklık dairesi değeri 0.019′dur. H=((50×50)/(16×0.019) )+50=8273mm, yani 8.27m.

Aşağıda farklı makineler için bulanık dairesi değerleri yazmaktadır :

  1. Olympus DSLR= 0.015
  2. Canon EOS 300D/350D/400D/450D/500D = 0.019
  3. Nikon (D700 ve D3 serisi hariç), Sony ve Pentax DSLR= 0.020
  4. Canon EOS 1D serisi DSLR= 0.024
  5. Tam kare (‘full frame’) DSLR ve 35mm filmli SLR= 0.03

İşte buda hazır graifik kartımız :

 

Yukarıdaki grafikte :

Hyperfocal distance ( Odak mesafesi diyafram değeri ) : Kullandığınız diyafram değerini gösteriyor.

Focal Length : Kullandığınız odak uzunluğunun milimetre cinsinden değeri.

Netlenecek mesafe : Netliği yapmanız gereken uzaklığın metre/ feet cinsinden uzaklığı.

fotoğraflar : Hüseyin Aldırmaz

 

 

About the author

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>